Jak wybrać odpowiednią polisę na życie?

Wybór ubezpieczenia na życie uzależniony jest od tego jaką funkcję ma pełnić nasza polisa. Na rynku mamy do czynienia z ubezpieczeniami na życie, które pełnią różnorodną rolę. Ze względu na różnorodność ofert dostępnych na rynku przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe, wybór odpowiedniej polisy nie jest rzeczą łatwą.

Żaden ranking ubezpieczeń na życie nie ułatwi nam podjęcia decyzji jakiego charakteru ubezpieczenie na życie jest dla nas dobre. iść do przoduPrzed podjęciem decyzji o zakupie warto wstępnie rozeznać się w rynku i ocenić, który z produktów jest dla nas najkorzystniejszy. Podstawowe rodzaje polis jakie możemy spotkać na rynku to:

  • polisa z planem kapitałowym;
  • polisa terminowa/bezterminowa na życie;
  • ubezpieczenie posagowe z planem edukacyjnym;
  • dodatkowa emerytura;
  • ubezpieczenie spłaty kredytu.

Wybierając indywidualne ubezpieczenia na życie trzeba wiedzieć jaką funkcję ma ono pełnić. Czy chcemy, aby ubezpieczenie było tylko ochroną w razie wystąpienia szkody, czy też formą inwestycji. Polisa z planem kapitałowym to możliwość zabezpieczenia przyszłości połączona z formą inwestowania i pomnażania kapitału. Polisy terminowe działają przez określony przedział czasu dając nam ochronę w czasie trwania umowy. Typem takiego ubezpieczenia jest zabezpieczenie spłaty kredytu. Polisy na dożycie to przykładowo dodatkowy dochód w okresie emerytury, czy też pieniądze na studia dziecka.

Jeśli już zdecydujemy się na konkretną formę ubezpieczenia warto porównać oferty cenowe różnych towarzystw. Oczywistym jest, że cena nie jest jedynym miernikiem wartości polisy. Najważniejsza w polisie jest suma ubezpieczenia oraz zakres ochrony. Im większy zakres ochrony, a mniej wyłączeń tym polisa atrakcyjniejsza. Nie należy jednak przesadzać z zakresem ochrony. Im będzie on większy, tym cena będzie wyższa, dlatego też warto wybrać ubezpieczenie o ochronie, która może nam się przydać. Ceny polis różnią się w zależności od ich rodzaju. Najlepsze polisy to te, w których możemy wybrać zakres ubezpieczenia oraz częstotliwość opłacania składek, tak by było nam jak najwygodniej.

Warto również sprawdzić czy w danej umowie, w trakcie jej trwania możemy dokonać zmiany sumy ubezpieczenia, czy też częstotliwości wpłacania składek. Zazwyczaj towarzystwa pozwalają na zmiany w polisach raz w roku, gdy ubezpieczenie jest odnawiane na kolejny okres. Warto zapytać o to jeszcze przed podpisaniem umowy, by uniknąć ewentualnego rozczarowania.
Ubezpieczenia na życie są obecnie coraz częściej kupowanym produktem. Ludzie mając coraz większą świadomość zagrożeń wynikających z szybkiego tempa życia i intensywnego rozwoju coraz częściej chcą zapewnić swojej rodzinie ochronę i bezpieczeństwo. Wybrać polisę możemy samodzielnie, przeglądając oferty różnych ubezpieczycieli lub spotykając się z agentem. Można również skorzystać z łatwo dostępnych  porównywarek ofert. Dla wytrwałych istnieje również możliwość samodzielne porównanie ubezpieczeń na życie.

Wpis powstał na bazie artykułu: http://www.ubezpieczeniezycia.com.pl/p/5-skutecznych-rad-jak-wybrac-indywidualne-ubezpieczenie-na-zycie/1.html.