Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie na życie?

W ubezpieczeniach na życie liczy się również ich cena – nikt nie lubi przepłacać ani zwiększać wydatków miesięcznych ze swojego ograniczonego budżetu. Ceny polis na życie nie są horrendalne, jeśli ktoś nie zamierza się ubezpieczyć na milion złotych…Ale trzeba pamiętać o tym, że z różnych tytułów ubezpieczyciele naliczają klientom zniżki lub zwyżki. Cena ubezpieczenia wzrośnie też wtedy, kiedy do podstawowego wariantu będziemy dokupywać liczne dodatkowe umowy. Dlatego trzeba się naprawdę dobrze zastanowić nad swoimi potrzebami finansowymi i nad tym, co najbardziej jest nam potrzebne w ubezpieczeniu na życie, aby zapłacić mniej i być dobrze chronionym.

Ubezpieczyciel u każdego klienta inaczej kalkuluje ryzyko wypłaty odszkodowania. Zależy ono m.in. od:

  • obecnego stanu zdrowia,
  • przebytych chorób i operacji, a zwłaszcza poważnych zachorowań,
  • nałogów (częste picie alkoholu, regularne palenie papierosów),
  • wykonywanego zawodu (większym ryzykiem będzie objęta osoba, która pracuje na budowie niż ta, która wykonuje pracę biurową),
  • hobby (sporty ekstremalne, sporty wysokiego ryzyka często objęte są wyłączeniami odpowiedzialności, dlatego jeśli uprawiasz taki sport, powinieneś dokupić do podstawowego ubezpieczenia NNW dodatkową umowę).

Zwyżki naliczane są klientom, który chorują przewlekle, ukończyły już np. 50 rok życia, uprawiają niebezpieczne sporty, wykonują niebezpieczny zawód, w przeszłości chorowały bardzo poważnie (np. na nowotwór, który został wtedy wyleczony).

Jak można zapłacić mniej za ubezpieczenie i uniknąć zwyżek? Jak pisze autorka tego artykułu: http://ubezpieczenienazycieonline.pl/o-ubezpieczeniach-na-zycie/jak-zaplacic-mniej-za-ubezpieczenie-na-zycie/, przede wszystkim o ubezpieczeniu na życie powinno się pomyśleć odpowiednio wcześniej, kiedy jest się jeszcze osobą młodą, której nie dolegają przewlekłe choroby. Można zakupić polisę bezterminową, a jej warunki zmieniać w trakcie jej trwania. Jeśli podczas obowiązywania polisy na życie zmienią Ci się plany, bez problemu możesz zakupić dodatkową umowę lub zmniejszyć sumę ubezpieczenia. Co jest ważne – jeśli ubezpieczenie na życie kupisz w wieku 30 lat, taka sama składka będzie Cię obowiązywała w wieku 60 lat, jeśli w polisie nie dokonasz żadnych zmian. Natomiast jeśli chciałbyś się ubezpieczyć dopiero po skończeniu 60. roku życia, możesz mieć problem z dostaniem korzystnej polisy, nie licząc bezterminowych ubezpieczeń direct. Nie wymagają one informacji o stanie zdrowia, ale oferują też o wiele niższe sumy ubezpieczeń i odszkodowań.

Jak jeszcze nie przepłacić?

  • Suma ubezpieczenia nie powinna przekraczać finansowych potrzeb osoby ubezpieczonej i jej rodziny/osoby uposażonej.
  • Nie kupuj dodatkowych świadczeń, jeśli faktycznie nie są Ci one potrzebne.
  • Przed podpisaniem ostatecznej umowy, zapytaj agenta o ewentualne zniżki. Może zaoferować Ci korzystniejszą cenę, ponieważ będzie chciał zatrzymać klienta.
  • Porównaj ze sobą ubezpieczenia o tym samym zakresie ochrony i wybierz te, które jest najbardziej opłacalne.