Rozmowa z agentem – czy jest się czego bać?

Osoba w garniturze lub garsonce, z nieodłączną teczką i profesjonalnym uśmiechem. Głęboki fotel albo nowoczesne krzesło, jasno oświetlone biurko. Poczucie wyobcowania. A nade wszystko – natłok niezrozumiałych terminów i pojęć, żonglerka paragrafami i rozpaczliwe poszukiwanie zapamiętanych wcześniej kwestii.

W końcu zaś – podpisanie umowy, ktorej tak naprawdę nie rozumiemy i długie zamartwianie się wszystkimi możliwymi pułapkami. Wszystko to podważa jedną z podstawowych zalet ubezpieczenia – a więc poczucie bezpieczeństwa.

Jak przygotować się do rozmowy z agentem, by nie stała się ona dla nas traumą? Internet pełen jest porad – przykładem niech będzie http://www.polisynazycie.com.pl/a/jak-przygotowac-sie-do-rozmowy-z-agentem/9,2.html – większość opiera się na wspólnych podstawach:

  • Nie zaczynaj starania o ubezpieczenie od kontaktu z agentem. Każdy z nich będzie starał się przekonać nas o tym, że to właśnie oferta jego TU jest najlepsza – a są to zazwyczaj osoby charyzmatyczne i doskonale zaznajomione z psychologią klienta. Podstawą powinno być posiadanie przez nas samych pewnej wiedzy.
  • Zapoznaj się z ofertami największych TU. OWU są zazwyczaj powszechnie dostępne, ich spokojna analiza może nam wiele dać.
  • Aby ułatwić porównanie ofert warto skorzystać z kalkulatora lub porównywarki. Potrafią one uszeregować najważniejsze kwestie punkt po punkcie, zapewniając niezbędną czytelność.
  • Określ własne wymagania – a więc to, przed czym ma Cię ubezpieczać polisa. Nie wstydź się sporządzić listy z najważniejszymi dla Ciebie punktami – podczas rozmowy możesz ją zmodyfikować, ale masz pewność, że nie zapomnisz o najważniejszych kwestiach.
  • Określ kwotę, jakiej wymagasz – i tę, którą jesteś w stanie zapłacić. Tu również pomogą kalkulatory i porównywarki.
  • W końcu – dysponując odpowiednią wiedzą – wybierz agenta TU, ktorego oferta jest najkorzystniejsza. Poproś, by przekonał Cię, że dobrze odpowiada Twoim interesom – i nie bój się zadawania pytań. Każdą niejasność lepiej jest wyjaśnić jeszcze przed podpisaniem umowy.
  • Na koniec – utwierdź się w przekonaniu, że agent ubezpieczeniowy też jest czlowiekiem – i że równie mocno, co Tobie zależy mu na podpisaniu umowy.